Syfon do wody gazowanej – właściwości, zalety i zastosowanie

wegański chłodnik z botwinki
Świeża woda sodowa stanowi niezastąpiony element wielu drinków i koktajli, które można zamówić w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Syfon pozwala uzyskać w szybki sposób bąbelki w niemal każdym napoju. Wyjaśniamy, czym są syfony do wody, jakie mają właściwości i zalety, a także gdzie znajdują zastosowanie.

Czym jest syfon do wody sodowej?

Syfon do wody to urządzenie, które pozwala przygotować wodę gazowaną, ale również i inne napoje z bąbelkami. Jak działa syfon? Przed użyciem tego urządzenia, należy umieścić w nim nabój z dwutlenkiem węgla. To właśnie on sprawia, że płyn umieszczony w pojemniku syfonu staje się musujący. Co ważne, wszystko to trwa przez kilka chwil. Syfon do gazowania wody powinien znaleźć się w każdym lokalu, w którym przyrządza się pyszne napoje z bąbelkami.

Właściwości syfonów

Syfony do wody mogą mieć różne właściwości – poszczególne modele różnią się między sobą między innymi materiałem, z którego zostały wykonane. Dostępne na rynku są syfony z trwałej stali nierdzewnej bądź wytrzymałych tworzyw sztucznych. Materiały te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak stłuczenie czy zadrapanie i wygniecenie. Zarówno stal nierdzewna, jak i tworzywa sztuczne są także odporne na rdzewienie. Warto zauważyć, że każdy syfon do wody mineralnej posiada zawór kontroli ciśnienia, który odpowiada za bezpieczeństwo podczas użytkowania urządzenia. Syfon do wody gazowanej zwykle ma litr pojemności. Takie urządzenie sprawdzi się znakomicie w każdym lokalu gastronomicznym. Co ważne, syfon do gazowania wody jest bardzo łatwy w użyciu, ponadto to praktyczny sprzęt, który posiada zabezpieczenia przed rozlaniem. Tego typu sprzęt powinien znaleźć się wszędzie tam, gdzie podawane są orzeźwiające napoje, schłodzone drinki czy owocowe koktajle – zarówno bezalkoholowe, jak i z alkoholem. Syfon do robienia wody gazowanej nie tylko pozwala uzyskać świeżą wodę sodową, ale sprawia, że napój jest orzeźwiający i bardzo smaczny – o wiele smaczniejszy od wody butelkowanej. Warto zauważyć, że syfony do wody sodowej nie tylko umożliwiają przygotowanie smacznego napoju, ale i pozwalają go przechowywać w odpowiednich warunkach. Stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne nie pochłaniają zapachów i nie mają wpływu na smak napoju, ponadto materiały te łatwo czyścić.

Syfon do wody mineralnej – zastosowanie

Wiele osób uwielbia gazowane napoje – i to nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Niestety, napoje butelkowane, które są dostępne w sklepie, zwykle nie są zdrowe i zawierają wręcz niewiarygodne ilości cukru oraz innych szkodliwych substancji. Regularne picie takich napojów ma negatywny wpływ na organizm i samopoczucie człowieka. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem dla miłośników bąbelków jest stosowanie syfonów do wody. Urządzenie to pozwala uzyskać smaczny napój, który nie zawiera cukru, ani żadnych chemicznych substancji.Co ważne, syfon do robienia wody gazowanej można wykorzystać również i do innych napojów. Warto przygotować coś samodzielnie, np. do wody mineralnej dodać sok z cytryny lub owoce jagodowe. W tym wypadku sprawdzi się każda kompozycja. Tak przygotowaną mieszankę należy wlać do syfonu i zamocować nabój, a następnie zamknąć porządnie urządzenie i wstrząsnąć, aby uzyskać smaczny napój.

Czy woda gazowana z syfonu jest zdrowa?

Jak wspomniano powyżej – napoje, które można zakupić w butelkach, zwykle posiadają ogromne ilości cukru i innych szkodliwych substancji. Natomiast świeża woda sodowa pozyskana z syfonu jest w pełni zdrowa dla ludzkiego organizmu. Kwas węglowy nie tylko sprawia, że napój zyskuje bąbelki, ale ma również pozytywny wpływ na układ trawienny, ponadto działa moczopędnie i w ten sposób pozwala pozbyć się toksyn z organizmu. Ponadto woda sodowa świetnie gasi pragnienie i orzeźwia. Należy jednak zauważyć, że takiej wody nie powinny pić osoby, które mają problemy z żołądkiem lub jelitami, ponieważ bąbelki mogą nasilić ich dolegliwości.