Pasztet z boczniaków a la rilletes
Większość przepisów na roślinne pasztety jest bardzo czasochłonna. Najpierw musisz ugotować soczewicę lub inne strączki, do tego najczęściej jeszcze kaszę jaglaną, zazwyczaj trzeba coś dodatkowo podsmażyć na patelni, a potem jeszcze zmiksować to wszystko na gładką masę (co pewnie zamordowało niejeden blender). No i jeszcze długie pieczenie w piekarniku. Przygotowanie tego pasztetu trwa ok. 30 minut. Nie wymaga dodatkowego przygotowania składników wcześniej. Potrzebujesz tylko patelni i jakiegokolwiek blendera, tutaj każdy da radę. Taki pasztet zapakowany do słoika jest świetnym smarowidłem na kanapki, który bardzo przypomina rilletes – poszarpane i posiekane boczniaki idealnie imitują mięsne kawałki. Do tego z podanej ilości składników wychodzi go naprawdę dużo – taki jeden pełny słoik, jak na zdjęciu.
Składniki:
- 1 opakowanie boczniaków (250g)
- 1 puszka białej fasoli
- 1 cebula biała
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju kokosowego rafinowanego(czubate)
- 1 łyżka oleju rzepakowego lub lnianego
- 3 łyżki sosu sojowego
Przyprawy:
- 3 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- pół łyżeczki dymu wędzarniczego (opcjonalnie)
- łyżeczka syropu klonowego, można użyć miodu
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Najbardziej wymagającym etapem jest przygotowanie boczniaków, które trzeba poszarpać na kawałki, jeśli są za długie, przeciąć nożem na mniejsze. Część boczniaków możesz też po prostu dość drobno posiekać.
- Cebulę pokrój w cienkie piórka, czosnek posiekaj
- Na patelni rozgrzej olej kokosowy i dodaj liście laurowe i ziele angielskie.
- Dorzuć cebulę, czosnek i boczniaki, dodaj szczyptę soli.
- Boczniaki mają się bardziej dusić niż smażyć – pierwsze 5 minut smaż je na średnim ogniu, po tym czasie zmniejsz moc i pozwól im się dusić do miękkości pod przykrywką przez 10-15min.
- W międzyczasie odcedź białą fasolę i przełóż do wysokiego naczynia, dodaj olej rzepakowy, sos sojowy, syrop klonowy i dym wędzarniczy (który jest całkowicie opcjonalny) i zmiksuj. Konsystencja może wyjść dość wodnista, ale nie przejmuj się tym.
- Jak boczniaki będą miękkie, wyjmij ziele angielskie i liście laurowe, i całą zawartość patelni dodaj do zmiksowanej wcześniej fasoli i po prostu wymieszaj łyżką.
- Na tym etapie spróbuj czy masa jest wystarczająco słona, jak na twój gust.
- Przełóż całość do słoika. Konsystencja może być dość rzadka, ale nie ma się czym przejmować – pasztet po kilku godzinach w lodówce pięknie się zetnie.
Dodatkowe wskazówki:
- Olej kokosowy jest tu dość kluczowy – dzięki jego właściwościom pasztet nabierze odpowiednio gęstej konsystencji po schłodzeniu w lodówce. Jeśli jednak unikasz oleju kokosowego, możesz użyć oliwy – wtedy użyj również oliwy zamiast oleju rzepakowego podczas miksowania fasoli. Oliwa również powinna dość dobrze ściąć się w lodówce.
Więcej wege przepisów:
Sałatka ziemniaczana bezjajeczna
Wiosenna sałatka bez jajek Ta sałatka jest pyszna, sycąca i bardzo prosta w przygotowaniu. Zawiera bardzo dużo białka - z ciecierzycy, tofu i zielonego groszku, zdrowe tłuszcze (olej lniany), można dorzucić do niej także sporo sezonowych warzyw (jak ogórek...
Śledź z bakłażana w formie sałatki w sosie chrzanowym
Sałatka bezśledziowa z bakłażana Bakłażan w roli śledzia sprawia się znakomicie - ma dobrą konsystencję i sam w sobie sporo umami. To, na co warto szczególnie zwrócić uwagę, to zasolenie bakłażana - jeśli ma z powodzeniem imitować śledzie, nie żałujcie soli....
Wegetariański żurek gryczany bezglutenowy – z fasolą
Lekki żurek z fasolą i ziemniakami na zakwasie gryczanym Wiecie, że żurek jest najbardziej polską zupą? Praktycznie nie występuje w innych kuchniach odpowiednik tego dania. Podstawa żurku, czyli zakwas, jest produktem całkowicie roślinnym. Dla mnie ta zupa...