Przepis na zakwas buraczany

wegański chłodnik z botwinki

Zakwas buraczany na barszcz

 

Zakwas buraczany – uniwersalny przepis dla każdego. Zakwas z buraków robię już ponad 10 lat, w międzyczasie eksperymentowałam z różnymi dodatkami. Wiem co działa, a co sprawi, że zakwas spleśnieje. To jest z jednej strony bardzo prosta sprawa, bo przepis jest banalny. Ale z drugiej – drobne błędy mogą sprawić, że  się nie uda. Zakwas to nie tylko podstawa wigilijnego barszczu, ale także bardzo zdrowy napój pełen dobrych bakterii. Warto pić go regularnie dla naszej flory jelitowej i dla poprawienia odporności – a poza tym jest super pyszny. Zachęcam do spróbowania wersji z dodatkiem owoców, dzięki temu można zmniejszyć ilość soli. Pij zakwas będziesz wielki!

 

Przygotowanie – uniwersalna instrukcja i proporcje:

1. Buraki – najlepiej z dobrego źródła, ja nie obieram ich ze skórki, bo nie lubię kiszonych buraków. Szkoda mi czasu, a obecność skórki w niczym nie przeszkadza. Warto pokroić je na cienkie plastry. Upakuj do 3/4 wysokości słoika.
2. Woda – musi być odstana lub odfiltrowana, nie może być mineralna.
3. Sól – proporcja na tradycyjny zakwas do 1 łyżka soli na litr, do zakwasu z dodatkiem owoców polecam 2 płaskie łyżeczki. Używam zwykłej soli kuchennej jodowanej. Serio, działa.
4. Przyprawy: tradycyjnie czyli czosnek (można go dać dużo), ziele angielskie, liście laurowe.
5. Chleb – nie dawajcie chleba, bo na 100% zakwas wam spleśnieje. Jego obecność nic nie daje, mało który chleb nadaje się do tego, żeby zaszczepić zakwas.
6. Szczepienie zakwasu – jeśli boicie się, że wam nie wyjdzie, dodajcie 1 łyżkę soku z kiszonych ogórków – wystartuje błyskawicznie, można też dać 1 łyżeczkę octu jabłkowego.
7. Dodatek owoców – warto, naprawdę. Ale nie polecam na początek – owoce dodają kwasowości i wytrawności, taki zakwas jest super do picia i świetnie smakuje z mniejszą ilością soli. Jako baza na barszcz też się nadaje, ale taki zakwas jest lżejszy, niż z samych buraków.
8. Czas kiszenia – 3-5 dni optymalnie, najlepiej w ciepłym miejscu. Mega ważne – zasłońcie dostęp światła, przykryjcie sloik ręcznikiem kuchennym – to kolejny powód dla którego zakwas może się nie udać.
9. Możesz zalać ponownie. Nie wywalaj buraków, uzupełnij sól i wodę, dorzuć owoce (na drugie kiszenie są super dodatkiem) i ciesz się podwójną porcją zakwasu z tej samej ilości buraków.
10. Baw się, eksperymentuj – fermentacja nie jest wcale trudna, a daje mnóstwo frajdy.

Więcej wege przepisów:

Tofu hasselback

Tofu hasselback

Tofu zmieniające życie Pieczeń z tofu, która robi wrażenie Pieczeń z tofu aka tofu hasselback czyli moja wersja tofu zmieniającego życie.  To idealna propozycja dla tych, którym brakuje kawałka mięsa na talerzu, ale też dla tych, którzy nie mogą polubić się z tofu....

Zupa ogórkowa

Zupa ogórkowa

Ekspresowa zupa ogórkowaKlasyczna wegańska ogórkowa   Ekspresowa zupa ogórkowa, którą zrobicie w ok. 15 minut! Tym przepisem chcę pokazać, że dieta roślinna naprawdę nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych ani rezygnowania z tradycyjnych smaków. Wszystkie...

Zimowe spring rolls

Zimowe spring rolls

Przepis na wegetariańskie spring rollsSpring rollsy z tofu i z orzechowym sosem   Idealne na imprezową przekąskę, super łatwe (chyba że papier ryżowy postanowi się zbuntować, jak u mnie), całkiem zdrowe i z najlepszym sosem do maczania ever. Spring rollsy to...

Przepis na uniwersalny zakwas z buraków

Zakwas buraczany na barszcz wigilijny – tradycyjny przepis z owocowym twistem. Spróbuj koniecznie!