Przepis na wielowarzywne kimchi po polsku

 

Kimchi ma wiele twarzy. Nie ma jednego właściwego rodzaju, mimo że większość osób kojarzy tylko to ostre i czerwone, istnieją też inne typy. Różowe kimchi to nie jest pomysł z Korei, ale możecie się spotkać z oryginalnie koreańskim białym kimchi, czy też z kimchi robionym z rożnych rodzajów warzyw. To po prostu kiszone warzywa w pewnym „stylu”. Zresztą, jeśli chcecie poznać bardziej awangardowe sposoby na kimchi, odsyłam was do Aleksandra Barona – absolutnego geniusza od tworzenia wariacji na ten temat (i innych fermentacji), wprost z polskiego podwórka. Ale do rzeczy. To był eksperyment na zasadzie, dam co mam i zobaczymy co wyjdzie. No i wyszło. Charakterne musztardowo-imbirowe kimchi w przepięknym kolorze. Nie jest mocno ostre, ale mogłoby być – wystarczy w tym celu zwiększyć ilość musztardy i imbiru. Paradoksalnie te dwa dodatki pasują tu do siebie jak ulał. Zdecydowanie zostanie jednym z moich ulubionych kiszonek. A teraz przepis.

 

 

Składniki:

  • 1 mała kapusta pekińska
  • 1 rzodkiew daikon
  • 1 marchewka
  • 1 pęczek rzodkiewek
  • 1 pęczek dymki
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki startego imbiru
  • 1-2 łyżki ostrej musztardy
  • 2 łyżki miodu lub syropu klonowego

 

Super ważne:

Fermentacja to proces beztlenowy, jeśli ponad powierzchnię płynu coś wystaje, to może pojawić się pleśń (aczkolwiek mi się to nigdy nie zdarzyło, więc bez stresu). Dlatego dobrze dociskamy kimchi, regularnie, codziennie mieszamy, a po zakończonym procesie przechowujemy w lodówce. 

Początkowo może być mało płynu – nic nie trzeba dolewać, trzeba poczekać kilka godzin i zamieszać, docisnąć – płynu z czasem pojawi się wystarczająco, aby kapusta była przykryta (wystarczająco, jeśli mieszasz codziennie, nie musisz się tym tak przejmować). 

Sposób przygotowania:

  • Pokrój wszystkie warzywa (rzodkiewki wystarczy podzielić na ćwiartki, marchewkę i daikon najlepiej pokroić w cienkie słupki).
  • Najlepiej daj wszystko do dużego garnka lub miski – w tym momencie dodaj 1,5 łyżeczki soli i masuj warzywa rękami, odstaw na około 15 minut do pół godziny. Jak zostawisz dłużej w sumie też się nic nie stanie – celem jest, aby warzywa zmiękły pod wpływem soli i puściły soki. 
  • Po tym czasie dodaj musztardę – możesz użyć rosyjskiej lub dijon, jeśli ma być wyraźnie ostre, dodaj też zblendowany lub przeciśnięty przez praskę imbir. 
  • Przełóż do wybranego pojemnika (może być plastikowy) lub słoika, pamiętaj że musi zostać sporo przestrzeni jeszcze – w trakcie fermentacji powstaje dwutlenek węgla, który musi mieć miejsce. Dodaj łyżeczkę czegoś słodkiego (nie, słodzik się nie nadaje – potrzebne jest coś co zawiera cukier, bo to cukier ma być pożywką dla bakterii). 
  • Po ok. 2-3 godzinach pojawi się więcej płynu, postaraj się ugnieść kapustę tak, żeby znalazła się pod nim. Możesz to zrobić łyżką. Najlepiej trzymaj pojemnik z kimchi w ciemniejszym miejscu lub przykryj go kuchenną ściąrką. 
  • Proces fermentacji powinien trwać 3-5 dni na blacie (zależy od temperatury powietrza, im cieplej, tym szybciej). Każdego dnia mieszaj i dociskaj kimchi, raz dziennie wystarczy. 
  • Do mieszania kimchi możesz użyć zwykłych, metalowych sztućców – tak krótki kontakt z kwasem nie ma żadnego znaczenia (poza tym sztućce są z kwasoodpornej stali, a w Korei używa się metalowych pałeczek do jedzenia), jednak co ważne NIGDY NIE FERMENTUJ W METALOWYM POJEMNIKU. Bo kwas reaguje z metalami. 
  • Próbuj kimchi  – w momencie kiedy smak ci odpowiada, przełóż do lodówki. 
  • Przechowuj w lodówce (dwa tygodnie spokojnie, może nawet miesiąc, dobrze wymieszać od czasu do czasu) i dodawaj do wszystkiego. Kimchi to kopalnia witamin i naturalny boost dla naszej odporności. Sok z kimchi możesz zostawić jako starter do kolejnego kiszenia. 
[dsm_masonry_gallery gallery_ids=”1354,1353,1351,1350″ columns=”2″ use_horizontal_order=”off” use_zoom_on_hover=”on” columns_tablet=”” columns_phone=”1″ columns_last_edited=”on|desktop” _builder_version=”4.16″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dsm_masonry_gallery]

Więcej wege przepisów:

Tofu hasselback

Tofu hasselback

Tofu zmieniające życie Pieczeń z tofu, która robi wrażenie Pieczeń z tofu aka tofu hasselback czyli moja wersja tofu zmieniającego życie.  To idealna propozycja dla tych, którym brakuje kawałka mięsa na talerzu, ale też dla tych, którzy nie mogą polubić się z tofu....

Zimowe spring rolls

Zimowe spring rolls

Przepis na wegetariańskie spring rollsSpring rollsy z tofu i z orzechowym sosem   Idealne na imprezową przekąskę, super łatwe (chyba że papier ryżowy postanowi się zbuntować, jak u mnie), całkiem zdrowe i z najlepszym sosem do maczania ever. Spring rollsy to...

Congee czyli kleik ryżowy

Congee czyli kleik ryżowy

Przepis na congeeRyżowy kleik na śniadanie   Postanowilam wreszcie zmierzyć się z congee - czyli kleikiem ryżowym z dodatkami, często jedzonym w Azji na śniadanie. I jestem tym daniem absolutnie zachwycona - delikatna konsystencja, która świetnie kontrastuje z...